
Van stille tocht tot vrijheidssoep: Weesp stond stil bij 4 en 5 mei
WEESP De herdenking op 4 mei bij de Ossenmarkt was waardig en indrukwekkend. In toespraken, muziek en zang werd stilgestaan bij de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en bij de vraag hoe oorlog en vervolging ook nu nog levens bepalen.
Fahima Popal van de stichting Vrouwen van Weesp richtte zich in haar toespraak op de vaak onderbelichte positie van vrouwen. Zij benadrukte dat oorlog zich niet alleen aan het front afspeelt, maar ook in gezinnen en in de levens van vrouwen en meisjes.
Erkenning voor vrouwen bleef uit
Popal stond stil bij de rol van vrouwen tijdens de Tweede Wereldoorlog, maar ook bij het geweld dat zij ondergingen en de erkenning die vaak uitbleef. Met persoonlijke ervaringen en het verhaal van een meisje dat zich moest voordoen als jongen om te overleven, trok zij een directe lijn naar het heden: “oorlog is geen afgesloten hoofdstuk, maar bepaalt ook nu nog levens.” Haar woorden raakten haar zichtbaar, en daarmee ook het aanwezige publiek.
Die boodschap sloot aan bij de toespraak van burgemeester Femke Halsema, voorafgaand aan de stille tocht vanaf het Museumplein om 18.00 uur. Ook zij benadrukte het structurele geweld tegen vrouwen in oorlogssituaties en hun rol daarin. Aan de hand van het verhaal van psychologe en Holocaustoverlevende Edith Eger - zij overleed vorige week op 27 april op 98-jarige leeftijd en werd bekend als auteur van het boek ‘The Choice’ (De keuze) - en voorbeelden uit zowel de Tweede Wereldoorlog als hedendaagse conflicten, stelde zij dat vrouwen niet aan de zijlijn staan, maar juist een centrale rol spelen. Als slachtoffer, maar ook als drager van hoop en verzet. Volgens Halsema zegt de positie van vrouwen veel over de mate van vrijheid in een samenleving.
De geschiedenis begrijpen
Oorlog is geen afgesloten hoofdstuk, maar bepaalt
ook nu nog levens
Het jaarthema ‘De geschiedenis begrijpen’ trekt een lijn naar gebeurtenissen die zich nu afspelen in onze maatschappij. “Om de geschiedenis en doorwerking van de oorlog zo goed mogelijk te kunnen doorgronden is het nodig om te reflecteren op die fundamentele vragen die ook nu nog aan de orde van de dag zijn: hoe werken mechanismen van uitsluiting en haat?”, stelt het Nationaal Comité 4 en 5 mei.
Bestuursvoorzitter Esther Overweter stond stil bij dat landelijke thema ‘De geschiedenis begrijpen’, maar benadrukte dat oorlog en vervolging zich niet volledig laten bevatten. Ze riep op om lessen uit het verleden te trekken en niet weg te kijken bij onrecht. “Vrijheid, rechtvaardigheid en menselijkheid maken pas een kans als wij er samen voor staan” aldus Overweter.
Oorlog is geen afgesloten hoofdstuk, maar bepaalt
ook nu nog levens
Op 5 mei was er een bevrijdingslunch bij Up Events. Meer daarover lees je op pagina 11.
Oorlog is geen afgesloten hoofdstuk, maar bepaalt
ook nu nog levens






