
Apotheek Hogewey viert eerste jaar: ‘De wijk bepaalt of we blijven’
Commerciële bijdrageWEESP - Apotheek Hogewey bestaat één jaar. De apotheek, gevestigd op de plek waar jarenlang Apotheek Veldsema zat, keerde terug in de wijk na een korte periode zonder deze voorziening. Een jaar later is er nog steeds sprake van enthousiasme onder bewoners, maar ook van een zoektocht naar voldoende draagvlak om voort te kunnen bestaan.
Apotheker Ies van Golen kijkt met een warm gevoel terug op de start. “Vanaf dag één kregen we een stortvloed aan positieve reacties. Mensen liepen spontaan binnen om te zeggen hoe blij ze waren dat er weer een apotheek was”, vertelt hij. Na jaren werken in Amsterdam voelt het werk in Weesp persoonlijker. “Het contact met mensen is hier directer en minder afstandelijk.
De keuze om een apotheek te openen in het voormalige pand van Veldsema kwam voort uit een duidelijke behoefte, aldus Van Golen. “We merkten dat er een gat was ontstaan.” Toch blijkt het opbouwen van een stabiel klantenbestand een uitdaging. Waar de oude apotheek zo’n 7.500 cliënten had, bedient Apotheek Hogewey er nu ongeveer 3.500. “Dat is het verschil tussen voortbestaan en sluiting”, zegt Van Golen. “Voor een gezonde exploitatie zijn er minimaal 7.000 tot 10.000 cliënten nodig. In deze wijk met veel ouderen kan een apotheek bestaan met ongeveer 7.000 ingeschreven patiënten.”
Volgens hem zijn veel bewoners uitgeweken naar andere apotheken in Weesp, zoals Weespersluis en Ballintijn, of maken zij gebruik van online aanbieders of uitgifte automaten. “Dat vinden we jammer, zeker omdat we merken dat er behoefte is aan een apotheek dichtbij.”
Die nabijheid wordt gewaardeerd. “Mensen geven aan dat ze het prettig vinden om weer een eigen apotheek te hebben.” Tegelijk roept hij alle bewoners op: “Als men hecht aan een apotheek in de wijk, dan is inschrijven essentieel. Anders dreigt sluiting.” Die verschuiving van patiënten heeft te maken met keuzes die eerder in de wijk zijn gemaakt rondom medicijnvoorziening.
Huisarts Hans Burggraaff schetst hoe die situatie ontstond. Toen Apotheek Veldsema sloot, zocht hij naar oplossingen om medicatievoorziening in de wijk op peil te houden. Dat leidde tot een uitgiftepunt van Apotheek APPO bij zijn praktijk, dat sinds 2024 in gebruik is. “Dat uitdeelpunt voorziet in een behoefte en wordt door veel patiënten gewaardeerd”, aldus Burggraaff.
Hij wijst erop dat patiënten tegenwoordig meer keuze hebben en dat meerdere factoren een rol spelen bij hun beslissing, zoals service, bereikbaarheid en gewoonte. “Veel bewoners zijn bijvoorbeeld trouw gebleven aan hun oude apotheek.” Hoewel Burggraaff het bestaan van een apotheek in de wijk toejuicht, plaatst hij ook kanttekeningen bij de haalbaarheid. “Ik vraag me af of een apotheek op deze plek voldoende draagvlak heeft, los van het uitgiftepunt bij mijn praktijk.”
Eerder sprak de huisarts zich al uit over de verdwijning van apotheek Veldsema. “Ik begrijp niet dat je een apotheek verplaatst naar een wijk die bestaat uit betrekkelijk gezonde gezinnen terwijl de meeste patiënten die medicijnen nodig hebben, hier in Hogewey wonen”, zei hij destijds. Hij benadrukt dat zijn praktijk met alle apotheken samenwerkt op basis van gelijkwaardigheid. “Dat is vanzelfsprekend en die goede samenwerking is er ook.”
Voor Apotheek Hogewey zijn de komende maanden bepalend. Als het aantal cliënten niet groeit, kan de apotheek niet blijven bestaan. “Dan is het budget voor de opstartfase op en moeten we helaas stoppen”, zegt Van Golen. Ondanks die onzekerheid bleef het eerste jubileum niet onopgemerkt. De apotheek werd feestelijk aangekleed met ballonnen en hoopt extra nieuwe inschrijvingen te verwelkomen. “Uiteindelijk is het aan de wijk zelf”, besluit de apotheker.








