
Purperreigers broeden vaker op Naardermeer, maar hoogspanningslijn bedreigt kolonie
Natuur & MilieuWEESP - Het aantal broedende purperreigers op het Naardermeer groeit gestaag. Dit jaar telde Natuurmonumenten 157 nesten, tegen 111 in 2021. Toch maakt de natuurorganisatie zich zorgen over plannen van netbeheerder Tennet voor een hoogspanningsverbinding door het natuurgebied.
De purperreiger, een zeldzame moerasvogel, vindt op het Naardermeer ideale omstandigheden. In de polders rondom het meer is voldoende voedsel te vinden. In de rietkragen midden op het water broeden de vogels veilig voor roofdieren als vossen en boommarters.
“Die broedplek in de rietkragen op het meer is heel belangrijk, want hier zitten ze relatief veilig voor vossen en boommarters”, zegt boswachter Inge Langwerden.
Soort herstelt zich langzaam
Het aantal purperreigers daalde vanaf de jaren zeventig drastisch. Pas de afgelopen tien jaar neemt de populatie weer toe. In heel Nederland broeden momenteel tussen de 900 en 1000 paren. Het herstel komt door passend natuurbeheer van boswachters in laagveengebieden.
Hoogspanningslijn vormt bedreiging
Tennet wil een hoogspanningsverbinding aanleggen die mogelijk door de noordpunt van het Naardermeer en de uitwatering loopt. Natuurmonumenten vreest voor vogelslachtoffers die tegen de draden en masten vliegen.
“Vogels kunnen de kabels slecht zien, wat leidt tot botsingen met vaak dodelijke afloop. Daarnaast kunnen de masten ook als een barrière fungeren, waardoor vogels meer energie moeten verbruiken om ze te ontwijken”, aldus Langwerden.
Europees beschermd natuurgebied
Het Naardermeer heeft als een van vier Nederlandse gebieden het Europees Diploma voor beschermde natuurgebieden. Het was het eerste beschermde natuurgebied van Nederland.
“We hopen natuurlijk dat de purperreigers de stijgende trend van het broeden doorzetten. Daarom is het zo belangrijk dat we zuinig zijn op het Naardermeer en haar beschermen”, zegt Langwerden.















